середа, 4 жовтня 2017 р.

Ч.Діккенс "Різдвяна пісня в прозі"



Тема. Різдвяна подорож Скруджа в часі й просторі як можливість осягнути своє життя.
Мета: допомогти учням зясувати ідейно-художній зміст 2-4 строф повісті Ч.  Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»; формувати навички виразного читання; розвивати навички усного звязного мовлення, увагу, уяву; сприяти вихованню кращих людських якостей.
Цілі
Після проведення уроку учні
знають
-                     зміст 2 – 4 розділів повісті;
-                     ключові моменти сюжету повісті.
вміють
-                     висловлювати думки з приводу прочитаного, аргументувати їх цитатами з тексту;
-                     виразно і вдумливо читати, переказувати зміст повісті;
-                     характеризувати героїв повісті.
Тип уроку: урок вивчення художнього твору.
Методи і прийоми: бесіда, літературна гра «Так чи ні», перегляд мультфільму, виразне читання, інсценування, складання плану, робота з ілюстраціями.
Обладнання:  тексти повісті, аркуші з цілями уроку, ілюстрації до повісті, уривок з мультфільму, картки самооцінки, аудіозапис колядки.
Випереджувальні завдання:
Колективні (обов’язкові): прочитати ІІ – ІV строфи «Різдвяної пісні в прозі».
Групове: підготувати інсценізацію «Зустріч з духом Теперішнього Різдва».
За бажанням: намалювати ілюстрації до прочитаних розділів повісті.
Оформлення дошки:
По центру: запис теми уроку.
Зліва: ілюстрації.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
Вправа «Кошик побажань» (Учні бажають один одному того, чого б найбільше хотіли б побажати собі).
2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань.
а) Прослуховування запису колядки.
б) Бесіда:
·               Які почуття викликала у вас колядка?
·               З яким святом у вас асоціюється ця пісня?
·               Який твір про Різдво ми почали вивчати на минулому уроці?
·               Хто є головним героєм повісті? Яку основну рису його характеру підкреслює автор?
·               Як Скрудж називає Різдво? Хто з героїв твору має іншу думку стосовно Різдва? Чи вдається їм переконати Скруджа?
·               Хто відвідує Скруджа у вечір напередодні Різдва? Чи відразу він повірив у те, що бачить свого померлого компаньйона?
·               Про що попереджує Скруджа Марлей? Чи поставився Скрудж серйозно до цього попередження? Чому? (Очікувана відповідь. Поява привида – це диво, яке можливе тільки в такий вечір. Скрудж не вірить в чудеса, він живе матеріальними інтересами. В його душі немає місця для див).
·               А чи вірите ви в дива? Чому  Різдво Христове  повязують люди  з  чудесами?
·        Що  ви  знаєте  про  Різдво? Як Ч.Діккенс  ставився   до  цього  свята?
ІІ. Етап цілевизначення та планування діяльності.
1.                Представлення концепту теми.
Я недарма почала наш урок розмовою про Різдво, адже це свято, коли трапляються найнеймовірніші дива і навіть найхолодніші серця зігріваються любовю, добром, милосердям. Сьогодні на уроці я пропоную вам  разом зі Скруджем і трьома духами здійснити різдвяну подорож у часі й просторі і спробуємо разом зі Скруджем осягнути його життя.
2.                Вибір особистісно значущих цілей із запропонованого переліку.
3.                Узгодження плану роботи. 
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1.                Робота з ілюстраціями.
Переказати за створеними ілюстраціями епізоди, які  найбільше сподобалися.
2.                Складання плану прочитаних розділів повісті в парах (кожен ряд складає план певної строфи – 2-4).
3.                Бесіда за змістом твору з елементами виразного читання.
-                     Який вигляд мав дух Минулого Різдва? Зачитайте.
-                     Які деталі, на вашу думку, є найважливішими в його зовнішності? Як би ви їх розтлумачили?
-                     Які картини показав Скруджу дух Минулого Різдва?
-                     Що відчув Скрудж, опинившись на сільській дорозі свого дитинства? Доповніть відповідь цитатами.
-                     Що нового ви дізналися про Скруджа, прочитавши про його подорож в минуле?
4.                Інсценізація «Зустріч Скруджа з духом Теперішнього Різдва».
5.                Бесіда.
-                     Куди повів Скруджа дух Теперішнього Різдва?
-                     Як святкувала Різдво родина Кретчитів? Які деталі свідчать про скруту, в якій жила ця сімя? Чи можна назвати Кретчитів щасливими? Обґрунтуйте свою відповідь.
6.                Перегляд епізоду мультфільму «Різдвяна історія» - поява духа Майбутнього Різдва.
7.                Продовження бесіди
-                     Де побував і про що довідався головний герой під час останньої мандрівки? Як вона на нього вплинула? Зачитайте.
-                     Чи змінився Скрудж після подорожі з духом? Аргументуйте свою думку.
8.                Слово вчителя.
Наша фантастична подорож закінчується. Різдвяна історія Діккенса схожа на казку зі щасливим кінцем, про який ми дізнаємося на наступному уроці.
ІV. Рефлексивно – оцінювальний  етап.
1.   Рефлексія.  Вправа  «Мікрофон».
-                     Чи  задоволені  ви  роботою  на  уроці?
-                     Які  найважливіші  істини  ви  зрозуміли?
-                     Які  форми  роботи  для  вас  були  найцікавішими?
2. Картка самооцінювання.
Брав активну участь у бесіді
1-    4 бали

Виконав і презентував випереджувальне завдання
1 – 3 бали

Складав план
1 – 3

Складав гроно
1 - 2

3. Оцінювання діяльності учнів учителем
 Домашнє завдання:
Обовʼязкове: прочитати 5-у частину повісті.
На вибір: 1) створити схему подорожей Скруджа;
2) скласти сюжетний ланцюжок повісті «Різдвяна пісня в прозі».
За бажанням: скласти розповідь про дитинство та юність Скруджа від його імені (письмово).

Немає коментарів:

Дописати коментар